You are currently viewing Önismeret – miért érdemes belevágni?

Önismeret – miért érdemes belevágni?

Miért érdemes belevágni az önismeret kalandos útjába?
Önismeret-sorozat 1. rész

HOVÁ FOLYIK EL AZ ERŐNK?

Óriási erők vannak bennünk, emberekben. Olyan erőforrások is, amelyekhez nem férünk hozzá.
Azért nem férünk hozzájuk, mert valahol, valamikor a felnövekedésünk során, szükség volt rá, hogy hét lakat alá zárjuk őket.

Hogy miért?

Egészen egyszerűen azért, mert a szocializációnk megkívánta.
Leginkább szüleinkhez voltunk kénytelenek alkalmazkodni. Ez hagyja bennünk a legerősebb nyomot. Főként az első néhány év. (Erről rengeteget fogok írni a későbbi blogbejegyzésekben.)
Aztán a nevelési-oktatási intézményekben is be kellett simulnunk. (Erről szintén nagyon sokat fogok beszélni.)

Mindezt hogyan?

Úgy, hogy kénytelenek voltunk kisebb-nagyobb mértékben elnyomni és figyelmen kívül hagyni a saját valódi szükségleteinket.
Így alakulhat ki az, hogy nem ritka, hogy felnőttként azt sem tudjuk, mit akarunk valójában – a legkülönbözőbb életterületeken, élethelyzetekben.

Egyik ilyen terület az evés, a táplálkozás is.

Rengeteg más terület is van – munka, párkapcsolat, baráti kapcsolatok, hobbik, időbeosztás, anyagi sikerek, karrierépítés, családalapítás, és lehetne folytatni a sort –, de mivel én főként a táplálkozás területén dolgozom jelenleg, azért említem elsőként.

SZÓVAL MIÉRT IS ÉRDEMES BELEVÁGNI?

Ebben a bejegyzésben egy kis betekintést szeretnék megosztani, hogy miért érdemes elindulni az önismeret gyakran kacskaringós, ámde annál felszabadítóbb útján.

Ez a cikk egy sorozat első része. Az Önismeret-sorozatban szépen-fokozatosan ki fogom fejteni az egyes aspektusokat, valamint azt, hogy én miért azt a komplex, holisztikus, integrált, az ember teljes lényét, minden dimenzióját felölelő önismereti megközelítést tartom a leghatékonyabb választásnak, melyben én magam is dolgozom – mind sajátélményű önismereti munkában, mind az ügyfeleimmel, klienseimmel végzett munkám során. Elöljáróban csak annyit, hogy az emberi lény egy rendkívül komplex valami, ezért komplex feladat önmagunk megismerése is.

MI A LÉNYEGE AZ ÖNISMERETI MUNKÁNAK?

Kezdem egy kérdéssel.

Voltál-e már úgy életedben bármikor, hogy egy bizonyos dolgot mindig ugyanolyan borzalmas eredménnyel sikerült csinálnod hatvanadszorra is, holott már előtte legalább ötvenszer megfogadtad, hogy „Ilyet többet nem csinálok!”, vagy „Na, ebbe a …-ba tuti nem fogok még egyszer belelépni!” – aztán mégis megtörtént.

Ha elkezdesz tudatosan és megfelelő fókusszal ránagyítani egy ilyen történésre, benne a saját döntéseidre, amelyeket meghoztál a lépések során, amiket megtettél az adott helyzetben, akkor egyre részletesebben fogod látni, hogy egészen pontosan melyik döntésed mihez vezetett, és hogyan állt össze az a Nagy Egész … (trutymó – mondhatjuk így is), aminek utána iszod a levét, lehet, hogy jó sokáig.

Úgy képzeld el, mint amikor egy mikroszkóppal ránagyítanak például egy csepp vízre, és megnézik, milyen apró kis lények laknak benne.

A mi pszichénkben egy csomó ilyen kis „lény” van. Ezek – mondhatni – kis „energiadarabkák”, amik így vagy úgy mozdulnak, reagálnak bizonyos külső és belső hatásokra.

Ezek az automatikus reakcióink, amik spontán előjönnek bizonyos helyzetekben.

Akkor is, amikor az akaratlagos akaratoddal megfogadod, hogy „Többet ilyen hibát biztosan nem követek el!” – de elköveted. Újra és újra. És ez egyre jobban frusztrálhat.

MIKOR NE HALOGASD TOVÁBB?

Ha bármi olyan zajlik benned, ami roppantul bosszant, gátol téged az életedben, akadályozza a mindennapjaid működését, akkor ott mélyebben egészen biztos van valami, amit érdemes feltárni. Amit érdemes jó alaposan megismerni.

Ahhoz, hogy át tudjuk alakítani valamely – bosszantó, a saját életünket károsító, önszabotáló – működésünket, alapvetően szükséges, hogy először felmérjük a helyzetet, a lehető legnagyobb pontossággal.

Ahogy egy testi betegség esetén elmegyünk orvoshoz, és az orvos alaposan megvizsgál bennünket, hogy rájöjjön, mi a bajunk, és a megfelelő gyógymódot tudja biztosítani számunkra, úgy tudjuk mi is önmagunkat, a saját lelkünket, pszichénket, önvizsgálattal ilyen alaposan megvizsgálni.

Igen: önvizsgálattal. Mert azt, hogy te hogyan érzel valójában, mi zajlik benned valójában, csak és kizárólag a te legigazabb önmagad tudja. Az önismereti munka célja odáig lejutni saját magadban.

Erre a legigazabb, legvalódibb önmagadra rakódnak rá azok a rétegek – nevezik ezeket sokféleképpen, például maszkoknak, álarcoknak, szerepeknek, szerepszemélyiségnek –, amiket azért fejlesztünk ki, hogy a környezetünknek a lehető legjobban megfeleljünk.

Gyakran ez az ára annak, hogy ne veszítsük el valakinek – sokszor saját szüleinknek, családtagjainknak – a szeretetét. Rosszabb esetben azért, hogy ne kapjunk ki – akár szavakkal, akár fizikailag ne verjenek meg minket.

Erre pakoljuk rá az intézményekben magunkra öltött álarcokat, szerepeket.

Gyakran felnőtt korunkra egy jó nagy adag vakolat alatt tengődik a legigazabb, valódi önmagunk – és sajnos sokszor már akkora a fal, hogy nem is látjuk, nem is halljuk a hangját. Egészen addig, míg le nem fejtjük magunkról ezeket a rétegeket, és le nem jutunk a legbelső legigazabb önmagunkhoz.

HOGYAN INDULJ NEKI AZ ÚTNAK?

Célszerű ezt az önismereti munkát olyan segítő szakember támogatásával végezni, aki már önmaga is végigment ezen az úton – sőt, aki maga is járja ezt az utat, minden áldott nap.

Az önismereti munka valójában egy alkotómunka – a segítő és az ügyfél/kliens által közösen végzett alkotómunka – ahol a szakember utat mutat ügyfelének abban, hogy egy konkrét helyzetben hogyan, hova, és mire érdemes belefigyelnie önmagán belül. Hogy milyen kérdéseket tegyen fel saját magának, melyekre, ha megérkezik „odabentről” (a legigazabb, legvalódibb önmagától, avagy „a bölcs tudattalanjából”, avagy a „belső gyermekétől”) a válasz, akkor előbbre tud haladni a saját felépülésének, gyógyulásának folyamatában. Mert onnan jönnek azok az infók, melyekkel sikerül eljutnia az embernek a saját valódi szükségletei felismeréséhez.

 

DE AKKOR MIÉRT NEM TANÍTJÁK MINDEZT AZ ISKOLÁBAN?

Ezt a kérdést gyakran tesszük fel, amikor elkezdünk rájönni, milyen alapvetően fontos létszükséglet (volna) az, hogy képesek legyünk érezni és kielégíteni a saját valódi szükségleteinket.

Sajnos pont ezért nem tanítják. Ugyanis a mai fogyasztói társadalmunkat működtető gépezetnek az a jó, ha az emberek nem érzik a valódi szükségleteiket. Mert így el lehet velük hitetni, hogy ha vesz egy szebb/jobb/nagyobb/drágább/különlegesebb akármit, akkor ő boldog lesz. Vegyen nagyobb autót, menjen szebb utazásra, minél drágább órát vegyen, minél drágább telefonja legyen, vegyen csak fel hitelt nyugodtan mindezekre – áruhitellel és lakáshitellel is nyugodtan adósítsa el magát. Mert ugye nagyobb lakás vagy ház is kell a fogyasztói társadalom szerint. Így egészen biztosan nem fog tudni kilépni a taposómalomból – ami a fogyasztói társadalom célja.

AMIKOR ELKEZDÜNK RÁÉBREDNI, FELMERÜLNEK A HÚSBA VÁGÓ KÉRDÉSEK

Ahogy elkezdünk ráébredni, hogy önmagában sem egy márkás ruha, sem egy nagyobb autó, sem egy fullosabb nyaralás nem fogja az életünket boldogabbá tenni, sokszor elkezdjük megkérdőjelezni, hogy akkor érdemes-e egyáltalán kepeszteni?

Irtó sok ember végez olyan munkát, amit valójában utál. Olyan kollégákkal van körülvéve, akiket ki nem állhat. És mindezt miért? Hogy elmenjen évente 1-2 hétre nyaralni valami exkluzív helyre?

Sőt: igen sokan úgy haverkodnak emberekkel, hogy nem is kedvelik őket – valamilyen érdek vezérli ezeket a „barátságokat”. 
Sokan nem azzal az emberrel élnek együtt, akivel szeretnének – kényszer, vagy érdek áll mögötte legtöbbször.

Egyre többen szenvednek az úgynevezett „civilizációs betegségektől”.
Ide tartozik a túlsúly és az elhízás is, ami egyre fiatalabb korban jelenik meg, és egyre nagyobb mértékű.

Aggasztóak az adatok: a magyar felnőtt lakosság kétharmada túlsúlyos.
A KSH 2019-es adatai szerint a magyar népesség 58%-a él súlytöbblettel, amely adat 4,5 százalékponttal magasabb, mint 2009-ben. A 14 év felettiek 34%-a túlsúlyos, 22%-a él enyhe és középsúlyos elhízással, III. fokú, súlyos elhízással pedig 1,6%.
Férfiak körében 65% túlsúlyos vagy elhízott, míg a nők esetében ez az adat 52%.
Budapesten a legkedvezőbbek a százalékos adatok, a legmagasabb elhízás Észak-Magyarországon, valamint a Dél-Dunántúlon mérhető.
Az EU rangsorában a 4. helyen állunk az összesített adatok alapján (túlsúlyos + elhízott), viszont ha az elhízottak arányát nézzük, akkor a második helyet nyerjük el.
Gyerekek körében is egyre vadabbak a statisztikai adatok. Ma már minden ötödik magyar 12 év alatti gyermek testsúlyproblémákkal küzd (Lukács, 2022).

ÉRTÉKRENDI DÖNTÉS

Értékrend kérdése, hogy valaki hogyan dönt: inkább tolja ezerrel a melót, vagy úgy dönt, hogy lelassul, elkezd befelé figyelni, és felteszi magának az élet alapvető kérdéseit. Aztán a saját valódi belső igazát meghallva elkezdi átalakítani az életét olyanra, ami sokkal harmonikusabb, sokkal önazonosabb, sokkal élhetőbb.

És a végén egész jól fogja magát érezni a bőrében.

Nagyvonalakban, dióhéjban ennyit így elsőként.

Hamarosan érkezik az Önismeret-sorozat második része.

ADDIG IS VÁRLAK SZERETETTEL!

Ha bármi kérdésed van, vagy úgy érzed, szívesen belevágnál az önismereti kalandba velem, foglalj időpontot egy 30 perces ingyenes konzultációra, ahol egy kicsit megismerhetjük egymást, és eldönthetjük, szívesen dolgoznánk-e együtt.

Ide kattintva tudsz időpontot foglalni:

Fontos közlemény: Edukációs céllal írom a bejegyzéseket. A blog tartalma nem helyettesíti a személyre szabott tanácsadást, nem terápia. A benne olvasottakat mindenki saját felelősségére alkalmazhatja. Szükség esetén keress fel egy szakembert az érintett területen!

Szerzői jogok: Ez a blogbejegyzés Láng Zsófia Eszter szellemi tulajdona. Sem részben, sem egészben nem sokszorosítható. Felhasználni belőle kizárólag pontos forrásmegjelöléssel és a szerző írásos engedélyével lehetséges!  

Felhasznált irodalom:

Lukács, L. (2022). Ne cipeld tovább! – Örökölt családi minták a táplálkozásban és az érzelmi evés. Kulcslyuk Kiadó

https://www.ksh.hu/stadat_files/ege/hu/ege0039.html

https://www.hazipatika.com/psziche/stressz/cikkek/allando-gyomoridegem-van-mar-nem-tudok-nevetni-a-legtobb-magyar-utalja-a-munkajat

https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/aranyerstop/cikkek/a_legfontosabb_civilizacios_betegsegek_infografika

https://data.worldobesity.org/rankings/

 

Láng Zsófia

Láng Zsófia mentálhigiénés szakember, rendszerszemléletű lifecoach vagyok. A Testben-Lélekben Otthon brand alapítója, és a SzabadEvés Coaching módszer megalkotója. Túlevés, érzelmi evés problémájából segítek felépülni. Saját húsz éves kálváriám során kísérleteztem ki a jól működő praktikáimat, melyeket széleskörű, holisztikus szemléletben végzett tanulmányaim segítségével professzionális formába öntöttem. Ennek esszenciáját adom át a hozzám fordulóknak elméletben és gyakorlatban egyaránt.