You are currently viewing Reggelizz a testi-lelki egészségedért

Reggelizz a testi-lelki egészségedért

Reggelizz mindig! – Miért fontos a nap első étkezése?

Ki ne hagyd!

A reggeli kihagyása egy olyan hiba, amelyet sajnos sokan elkövetnek, pedig a nap első étkezése kulcsfontosságú az egészségünk és a mindennapi teljesítményünk szempontjából. Ebben a bejegyzésben megvizsgáljuk, miért olyan lényeges, hogy minden nap reggelizzünk, és milyen előnyökkel jár, ha rendszeresen megadjuk szervezetünknek a megfelelő tápanyagokat a nap kezdetén.

Miért olyan fontos a reggeli?

A reggeli szó angolul „breakfast”, ami a „break fast” kifejezésből származik, ami azt jelenti, hogy „megtörni a böjtöt”, azaz: megtörjük az éjszakai böjtöt.
Ez az első étkezés segít beindítani a szervezetünk működését, energiát biztosít a nap indításához, és ellát minket az egészség megőrzéséhez szükséges tápanyagokkal.

Rövid távú előnyök

Az, hogy reggelizünk, rövid távon is érezhető hatással van a szervezetünkre. Segít a koncentráció fenntartásában és az energiaszint megtartásában. Azok az emberek, akik reggelivel kezdik a napjukat, jobban teljesítenek a munkában, mivel agyuk megfelelő mennyiségű tápanyaghoz jut, ami fokozza a szellemi képességeket.

Hosszú távú előnyök

Hosszú távon a rendszeres reggelizés segít megelőzni különböző betegségeket, mint például a kettes típusú cukorbetegséget és a szív- és érrendszeri betegségeket. Emellett a reggelizés fontos szerepet játszik a testsúly megtartásában is, mivel segít kiegyensúlyozott szinten tartani a vércukorszintet, ezáltal kordában tartva az étvágyat.

A reggelizés segít az egészséges testsúly megtartásában

Reggelire mindenképp szükség van ahhoz, hogy az éjszakai 10-12 órás böjt után feltöltsük az energiaraktárainkat. Ha kihagyjuk a reggelit, nagyobb eséllyel fogunk napközben egészségtelen nassolnivalókhoz nyúlni, mint például csokihoz, sütihez, kekszhez vagy chipsekhez. Ezek a gyorsan befalható snackek hosszú távon súlygyarapodáshoz vezethetnek.

A reggelizés segít abban is, hogy ne legyünk iszonyatosan éhesek, így megelőzve azokat a pillanatokat, amikor minden, ami a kezünk ügyébe kerül, azonnal a gyomrunkba vándorol. Ezáltal elkerülhetjük az egészségtelen ételek fogyasztását, és kontroll alatt tarthatjuk az étvágyunkat.

Reggelizz a mentális egészségedért

A reggeli evés biztonságérzetet teremt benned 

Reggel enni azért is fontos, mert az, hogy ettünk, biztonságérzetet nyújt. Lelki békénk, harmóniánk alapja, hogy érezzük magunkat biztonságban. Az éhség az emberben bizonytalanság-érzetet teremt. 
Ha eszünk reggel, érezzük, hogy erőnk és magabiztosságunk is velünk van, így könnyebben nekiindulunk a napnak. 

A reggeli hatása a szellemi teljesítményre

Nemcsak a felnőttek, hanem a gyerekek és a fiatalok esetében is fontos a reggeli. Kutatások kimutatták, hogy a rendszeresen reggeliző diákok jobban teljesítenek az iskolában. Nemcsak a tanulásban, de a társas kapcsolatokban is előnyt élveznek: jobban tudnak kapcsolódni a tanárokhoz és a többi felnőtthöz az iskolában. Azok a fiatalok, akik kihagyják a reggelit, gyakran alultápláltak vagy túltápláltak, és evési szokásaik nincsenek rendben.

Az érzelmi állapot és a reggeli kapcsolata

Azok az emberek, akik nem reggeliznek, gyakran nem is alszanak eleget, és ingerlékenyebbek is lehetnek. Gyakran előfordul, hogy nem szeretik, ha reggelente hozzájuk szólnak, mivel szervezetük még nem kapta meg a szükséges tápanyagokat a megfelelő működéshez.

Amit én szoktam enni reggelire

Fontos megjegyezni, hogy az, amit én reggelizek, az én szubjektív ízlésemet tükrözi. Te azt edd, ami neked jólesik! Mindig figyeld, hogy mit kívánsz, mi esik jól a szervezetednek – ez legyen a legfontosabb. A SzabadEvés lényege ez: hogy rá tudj hangolódni a saját szervezeted valódi szükségleteire és meg is tudd adni magadnak azt.

Szóval, hogy én mit eszem reggelire, az változó, attól függően, hogy éppen mit kívánok. Mostanában gyakran kezdem a napot egy almával. Ezt természetesen a hatalmas vödör kávém mellett fogyasztom – afféle americano-szerűséget iszom. Némi kávé, némi gabonakávé, sok forróvíz, másfél-másfél deci gabona- vagy magtej, és ugyanennyi laktózmentes tej. Édesíteni stevia cseppel szoktam. Ha nem otthon reggelizem, gyakran kikerekedett szemmel kérdezik a pultos hölgyek, hogy mégis milyen kávét szeretnék. És eddig szinte sehol sem volt akkora bögre, amekkorából én iszom itthon: van egy hét decis bögrém, abból szürcsölöm a kávémat.

Szoktam enni pár szem zabkekszet is – ha nem eszem mást, legalább ennyi legyen a gyomromban. Néha kását kívánok, főként zabkását szoktam készíteni vízzel. Lágy zabpelyhet veszek, így egyszerűen csak felöntöm forróvízzel, és kész is. Teszek bele azt, amit épp kedvem van – és persze amit itthon találok. Mazsolát, aszalt áfonyát, magvakat, kókuszreszeléket, kakaóport, pár kocka csokit, és friss gyümölcsöket: banánt, almát, narancsot, vagy bármilyen idénygyümölcsöt, amit épp kapni lehet.

Van, hogy pirítóst eszem vajjal – csak simán. Máskor eszem hozzá zöldséget: paradicsomot, uborkát. Ha kívánom a sajtot vagy a felvágottat, azt is teszek rá. Ezt inkább akkor szoktam, amikor nem korán reggel eszem. Nekem az erős ízek nem igazán klappolnak korán reggel.

Life hack a reggelihez, ha rohanásban vagy

Ha nagyon rohansz és nincs időd nyugodtan leülni, teremts egy kis belső nyugit a külső rohanásban.

Vedd elő a kajádat, és miközben készülődsz vagy úton vagy,  oszd meg a figyelmed – helyezd a figyelmed egy részét az evésre. 

Igaz: ilyenkor nem tudjuk a teljes figyelmünket az evésre fordítani – azaz: nem tudunk mindful módon enni – , mégis rengeteget számít, hogyha legalább egy pici figyelmet tudunk tenni az evés folyamatára, és nem csak automatikusan, „robotpilótából” befaljuk az ételt. 

Az élet egy dinamikus valami, gyakran spontán helyzeteket is elénk hoz a sors, és jó, ha ilyenkor van ötletünk, hogy mihez tudunk nyúlni. 

Ez a fajta rugalmasság az evés terén is jól jön. Ha a figyelmünk egy részét megtanuljuk rátenni az evésünk folyamatára, egy random helyzetben is egészségesebben, lassabban tudunk majd enni, képesek leszünk jobban megrágni az ételt, és érezni, mikor lakunk jól fizikailag. 

Ez nagyságrendekkel jobb evési működés, mint a robotpilóta állapotban, két harapásból, rágás nélkül, fél perc alatt benyelt reggeli. 

Ezt a készséget szép lassan ki tudod fejleszteni. Légy türelemmel önmagaddal. Add meg rá az időt magadnak. Ha eddig nem reggeliztél, vagy pikkpakk befaltad, mert szaladtál, akkor idő kell, míg megtalálod a saját életedbe passzoló reggelizési szokásaidat. 

A reggeli rituálék és az evés lelki jelentősége

Amennyiben reggelente – hétvégén például – tudsz magadnak biztosítani egy kis énidőt, akár kialakíthatsz  saját rituálét, ami segíthet beindítani a napodat, és megteremteni a belső egyensúlyodat. A reggeli étkezés e formája lehetőséget nyújt arra, hogy egy picit megállj, befelé figyelj, így még jobban ráhangolódhatsz a saját valódi szükségleteidre.

Az evés lelki és érzelmi szempontjai közül kiemelkedik a tudatos jelenlét. Amikor reggelizel, próbálj meg minél több falatra, minél jobban odafigyelni. Érezd az ízeket, az illatokat. Ahogy forgatod a falatot a szádban, figyeld meg az állagát – ahogy egyre pépesebbé válik – , és amikor már nagyon alaposan megrágtad, akkor nyeld le.
Ha fordítasz egy plusz figyelmet arra, hogy hálás légy a táplálékért, ami megadatott neked abban a pillanatban, még jobban segíthetsz magadnak abban, hogy kapcsolódj önmagadhoz és a saját valódi érzéseidhez.

A SzabadEvés Coaching és Mentálhigiénés Programom egyik legfontosabb alapelve, hogy hangolódj rá a saját szervezeted valódi szükségleteire, és adj meg magadnak mindent, amire szükséged van. A reggeli során is fontos, hogy figyeld, mi esik igazán jól a testednek és lelkednek. Ne erőltesd magadra a „tökéletes” reggelit; inkább találd meg azt, ami igazán tápláló és örömet okoz neked.

Amennyiben együtt reggelizel a családoddal vagy a barátaiddal, ez a közös idő lehetőséget nyújt arra, hogy megoszd az érzéseidet, és meghallgasd asztaltársaidat is. Az együtt eltöltött reggelik erősíthetik a kötődéseket és javíthatják a mentális jóllétet.

Mindent összevetve: reggelizz mindenképp!

A reggeli elhagyása komoly negatív hatásokkal járhat mind rövid, mind hosszú távon. Energiát ad a nap indításához, javítja a koncentrációt és a szellemi teljesítményt, segít megelőzni bizonyos betegségeket, és a testsúly megtartásában is kulcsszerepe van. Ha nem vagy éhes reggel, próbálj ki néhány könnyű falatot, és figyeld meg, hogyan érzed magad. Találd meg, mi esik jól a szervezetednek, és hangolódj rá a saját szükségleteidre a SzabadEvés elvei alapján. Ne hagyjuk ki a nap első étkezését, hiszen egy tápláló reggeli hozzásegít minket a sikeres és egészséges életmódhoz!

Ha úgy érzed, szeretnél személyre szabott segítséget kapni az evésed rendbe rakásában, foglalj időpontot egy 30 perces ingyenes konzultációra, ahol egy kicsit megismerhetjük egymást, és eldönthetjük, szívesen dolgoznánk-e együtt.

Ide kattintva tudsz időpontot foglalni:

Fontos közlemény: Edukációs céllal írom a bejegyzéseket. A blog tartalma nem helyettesíti a személyre szabott tanácsadást, nem terápia. A benne olvasottakat mindenki saját felelősségére alkalmazhatja. Szükség esetén keress fel egy szakembert az érintett területen!

Szerzői jogok: Ez a blogbejegyzés Láng Zsófia Eszter szellemi tulajdona. Sem részben, sem egészben nem sokszorosítható. Felhasználni belőle kizárólag pontos forrásmegjelöléssel és a szerző írásos engedélyével lehetséges!  

Felhasznált irodalom:

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/breakfast

https://www.linkedin.com/pulse/nourishing-your-mind-link-between-nutrition-breakfast-ogunmodede-4ebff

Láng Zsófia

Láng Zsófia mentálhigiénés szakember, rendszerszemléletű lifecoach vagyok. A Testben-Lélekben Otthon brand alapítója, és a SzabadEvés Coaching módszer megalkotója. Túlevés, érzelmi evés problémájából segítek felépülni. Saját húsz éves kálváriám során kísérleteztem ki a jól működő praktikáimat, melyeket széleskörű, holisztikus szemléletben végzett tanulmányaim segítségével professzionális formába öntöttem. Ennek esszenciáját adom át a hozzám fordulóknak elméletben és gyakorlatban egyaránt.